Vodovodní škody

Nejčastější škodou v pojištění majetku jsou škody způsobené vodou. Pro srovnání s ostaními příčinami je jejich počet 8.5 krát vyšší, než škody z požárů a 3.5 krát vyšší než škody způsobené krádeží.

Vodovodní škodou se dle podmínek pojišťoven nejčastějí rozumí únik vody, nebo páry, případně jiné kapaliny, která nečekaně unikla, nebo uniká. Ale ne každý únik vody bude uznán jako pojistná událost. Ve výlukách často bývá vystoupání odpadní vody z kanalizačního, nebo odpadního potrubí následkem povodně, nebo záplavy, ale také vodovodní škody vzniklé při sprchování, nebo umývání. 

Vodovodní škodou ale může být i únik vody. To je riziko, které se týká převážně majitelů rodinných domů. V praxi si takovou škodu lze představit jako prasknutí potrubí, kterým je na pozemku přiváděna voda k domu. Protože je přívod vody k domům často veden pod zemí, může nějakou chvíli trvat, než se na únik přijde. A přijít se na to může také až díky vysoké faktuře za vodu. Pokud jsou ale majitelé domu pojištěni proti úniku vody, pojišťovna uhraní škodu za ně. Ta může dostahovat i několik desítek tisíc korun.

Pokud má ve vašem domě prasknout vodovodní hadička přivádějící vodu do umyvadla, praskne v době, kdy budete na dovolené. Unikající voda pak snadno vytopí celý dům, poškodí instalace, podlahy, nábytek a další vybavení. Výše škody se pak bude počítat v statisících korun, ale pravděpodobě i v milionech.

Pojišťovny řeší okolo 45.000 hlášených vodovodních škod ročně a vyplatí za ně 1.5 miliardy korun. To dělá průměrnou škodu ve výši 33.500 Kč.

Nejzranitelnějším místem v domech a bytech jsou instalatérské hadičky, které přivádějí vodu k vodovodním bateriím, toaletám, myčkám, pračkám, případně dalším spotřebičům. V případě prasknutí takovou hadičkou může protéct až i tisíc litrů vody během jedné hodiny. Prevencí může být uzavření hlavního přívodu vody do domu, pokud ho máte v plánu opustit na delší dobu. V takovém případě by hrozil jen únik vody za hlavním uzávěrem.   

Vodovodní, ale i jiné škody si můžete snadno pojistit online například v ČSOB pojišťovně. Ztrátu vody zde pojistíte až do limitu 100 tis. Kč. ČSOB pojišťovna také umí pojistit nemovitost nacházející se ve 4. povodňové zóně, pokud v posledních 20 letech nebyla povodní zasažena. 

Direct pojišťovna slibuje uhrazení nákladů za únik vody až do výše skutečné škody, pokud ta nebude vyšší, než pojistná částka za celou nemovitost.

Direct pojišťovna dokonce nabízí i generátor výpovědí pojistných smluv. Ten můžete použít pro ukončení stávajícího pojištění u jiné pojišťovny. Po vyplnění formuláře vygeneruje soubor PDF, který stačí jen vytisknout, podepsat a poslat do pojišťovny, ve které si přejete pojištění ukončit.

Generali Česká pojišťovna kryje únik vody do 100 tis. Kč, vodovodní škody pak kryje do výše sjednaného limitu. Za sjednání pojištění online nabízí slevu 20% z ceny pojištění.

Co bývá předmětem výluk z vodovodních škod?

  • škody vzniklé při sprchování, koupání, mytí
  • škody vzniklé únikem vody ze zahradních hadic
  • škody vzniklé z hasicích přístrojů a sprinklerů během hašení
  • škody vzniklé vyjitím, nebo pocákáním

Srovnejte si ceny pojišťoven napříč trhem: