Výhody u vybraných pojišťoven:

Allianz pojišťovna

 • Lze pojistit riziko zemětřesení
 • Non-stop asistence
 • Sleva za více produktů

ČSOB pojišťovna

 • Ekologický benefit. Nad rámec pojistné částky uhradí ekologickou modernizaci
 • V rámci domácnosti kočárky i kola uložená mimo domov
 • V rámci asistence i oprava tepelného čerpadla

Direct pojišťovna

 • Škody jsou propláceny v nových cenách
 • U majetku nehrozí podpojištění
 • Pojištění i pro podnájemníky

Generali Česká pojišťovna

 • Hradí poruchu strojního zařízení
 • Hradí škody způsobené zhotovitele, stavby 
 • V rámci pojištění domácnosti jsou pojištěny i věci v zavazadlovém prostoru auta

Komerční pojišťovna

 • Neuvádí se pojistná hodnota nemovitosti
 • Plnění bez limitu
 • Při vysokých škodách pomůže i s placením hypotéky 


Kooperativa pojišťovna:

 • Ekologický benefit. Nad rámec pojistné částky uhradí ekologickou modernizaci
 • Umí pojistit škodu během stavebních a montážních prací na vašem domě
 • Přepětí, nebo podpětí tepelných čerpadel

Uniqa pojišťovna

 • Služba varování před blížícími se extrémy počasí
 • Kybyrnetické pojištění
 • Možnost sjednání bez spoluúčasti

Některé z výše uvedených benefitů mohou být součástí vyšších variant pojištění, případně je nutné je sjednat jako připojištění.


Jak správně pojistit svůj dům?

Co vše by mělo obsahovat pojištění vašeho rodinného domu? Samozřejmě pojištění nemovitosti, tedy hlavní stavby. Pojištění by mělo být sjednáno na hodnotu, za kterou při aktuálních cenách prací a stavebních materiálů budete schopni postavit srovnatelný dům ve srovnatelné kvalitě. Bude-li pojistná částka roky neaktualizovaná, vlivem nárůstů zmíněných cen dojde při případné škodě k podpojištění. A vlivem podpojištění vám pojišťovna nemusí vyplatit ani tu původně sjednanou a dnes už ani tak nedostačující pojistnou částku. 

Stejně tak neopomeňte sjednat a aktualizovat ani pojištění domácnosti. To se vztahuje na vnitřní vybavení, včetně osobních věcí, elektroniky a dalšího vybavení. 

Součástí pojištění nemovitostí bývá obvykle i možnost sjednání pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti a občanské odpovědnosti. Ta se vztahuje na všechny členy domácnosti a platí i za hranicemi ČR. Pojištění odpovědnosti není radno podceňovat a nemělo by v rámci komplexní pojistné ochrany chybět. Více o pojištění odpovědnosti se můžete dočíst zde

Na co si dát pozor?

Velmi častým a zásadním nedostatkem je podpojištění. Dle statistik je v České republice podpojištěna každá druhá nemovitost. Ale co to znamená? Podpojištění je stav, kdy je nemovitost pojištěna na nižší hodnotu, než kterou ve skutečnosti má. Pojišťovny obvykle uplatňují určitou míru tolerance v rozdílu obou hodnot, nejčastěji tolerují 20%. I po zohlednění této toleranci je ale polovina všech nemovitostí pojištěna nedostatečně. To bude mít v případě pojistné události zádadní vliv na výplatu pojistného plnění. Pojišťovna totiž v takovém případě může pojistné plnění krátit ve stejném poměru, jaký je mezi pojistnou hodnotou a reálnou hodnotou majetku. Pokud jste například před lety koupili dům za 3 miliony a pojistili ho na stejnou sumu, ale mezitím jeho hodnota vzrostla na 6 milionů, pak podpojištění činí 50%. A o 50% může pojišťovna krátit pojistné plnění. V případě velké škody by byly nedostatečné i ty původní 3 miliony, o to větší šok by vás čekal, když by od pojišťovny přišlo jen 1.5 mil Kč. Postavíte dnes nový dům za 1.5 milionu? Nepostavíte. Nepodceňujte podpojištění.

Jak takovou řešit?

Existuje několik možností, jak se podpojištění vyhnout. První z nich je provádět pravidelnou revizi svých pojistných smluv a udržovat pojistné částky aktuální a v odpovídající hodnotě. Není ale snadné se orientovat například v cenách stavebních materiálu a prací. Pokud nejste z oboru stavebnictví, není snadné si spočítat, kolik by stálo podobný dům znovu postavit. Můžete si ale nechat vypracovat znalecký posudek, nebo alespoň hrubým odhadem odhadnout aktuální hodnotu vaší nemovitosti. Druhá možnost a výrazně snadnější je při sjednání pojištění zvolit možnost tzv. indexace. Díky tomu pojišťovna může v pravidelných intervalech (obvykle ročních) doporučit navýšení pojistné hodnoty vaší nemovitosti. Zároveň díky aktivní indexaci pojišťovna případné podpojištění neuplatní. Jaká je nevýhoda indexace? Snad jen ta, že při zvýšení pojistné hodnoty mírně naroste i pojistné. Ale je to naprosto zanedbatelná cena za jistotu, že za vaši nemovitost dostanete dostatečnou částku na to, abyste ji mohli obnovit, nebo opravit. Předpokladem ale je také zvolení odpovídající pojistné částky při sjednání pojištění. Tomu se nevyhnete při uzavření žádného pojištění nemovitosti. Tedy téměř žádného. Například Komerční pojišťovna nabízí pojištění, kde pojistnou hodnotu není potřeba uvádět. Uvedete jen výměru nemovitosti, na základě čehož pojišťovna určí pojistnou hodnotu. A tu případně každoročně v rámci indexace může navyšovat, pokud je to potřeba.

Pojištění pro potřeby hypotéky

Uzavřené pojištění financované nemovitosti je jedním z předpokladů pro načerpání hypotečního úvěru. Požadavek banky na pojistnou částku ale může být nižší, než je reálná hodnota nemovitosti. Bance jako minimální pojistnou hodnotu dostačuje výše úvěru, ale hodnota nemovitosti je v každém případě vyšší, neboť v dnešní době banky financují jen část hodnoty kupované nemovitosti. Nejčastěji 80%. Pokud se tedy pojistéte jen na výši úvěru, může to stačit bankce, ale vaše nemovitost bude už od momentu pojištění podpojištěna.  

Komerční pojišťovna nabízí pojištění nemovitosti bez nutnosti uvádět v pojistné  smlouvě hodnotu nemovitosti. Stačí uvést výměru nemovitosti a její typ, na základě čehož Komerční pojišťovna určí její hodnotu, kterou každoročně může navýšit. S tím se samozřejmě pojí i navýšení pojistného, ale pojištěnému je garantováno, že nikdy nebude podpojištěn. Nevýhodou je, že toto pojištění nelze sjednat online. 

Podobně se k podpojištění staví i Direct pojišťovna. Pojištění u Directu si však sjedníte online, za což Direct dokonce nabízí 50% slevu.